İngilizce konuşma korkunuzu sonsuza kadar yenin.

İngilizce konuşma korkunuzu sonsuza kadar yenin.

İNGİLİZCE KONUŞMA KORKUNUZU SONSUZ KADAR YENİN!..

 

Sınıfta veya bir yabancının önünde İngilizce konuşma fırsatı verildiğinde kaçımız utançtan öldü?

Anadili İngilizce olmayan birçok konuşmacı ve insan, utangaçlık ve korku nedeniyle Shakespeare'in dilini konuşmaya başladığında kendilerini kandırdılar, çünkü kendilerini zayıf, güvensiz, rahatsız edici veya hatta sinirli hissederler. Ve bu korkular İngiliz öğrenenler arasında yaygın olsa da, bu korkular kendinizi İngilizce ifade etme zamanı geldiğinde sizi durdurmamalıdır.

 

Toplumda Konuşma Korkusu

“Toplum içinde konuşma korkusu” nun üstesinden gelmenize yardımcı olmaya adanmış birçok psikolojik kendi kendine yardım kitabında, önce utangaç hissetmenizin nedenini tam olarak anlamanız gerektiği söylenir. Örneğin, yabancıların önünde utangaç olup olmadığınızı mı, yoksa henüz ustalaşmadığınız yeni bir beceri denediğinizde mi  (yeni bir dil gibi) utangaç olduğunuzu sorarlar. Bu kitapların bazılarında, utangaçlık ile felç olmadan hemen önce kafanızdan geçen düşünceleri tanımlamaya çalışmanızı ve nedenleri keşfettikten sonra kendinize “yapabilirim” veya başka bir şey söyleyerek güvensizliği aşmanız önerilir.

Bununla birlikte, öğrencilerimle beraberken tecrübe ettiğim gibi, kendi kendine yardım kitaplarının önerdiği teknikler çok yararlı olsa da, gerçekte size ait olmayan bir dili konuşma zamanı geldiğinde, bize karşı koyabilen başka faktörler de vardır.

 

En yaygın ve geçerli görünen sebepler:

  • Kelime dağarcığı yok: sadece kendi anadilinizde olduğu gibi kendinizi ifade etmek için gerekli kelime dağarcığınız yok.

  • Telaffuz ile ilgili sorunlar: Bir kelimeyi yanlış telaffuz etmekten ve kendinizi komik duruma düşürmekten korkuyorsunuz. Telaffuz hataları Dünya'nın sizi bütün olarak yutmasını istediğiniz durumlardan birini yaratabilir. 

  • İngilizce konuşurken Türkçe düşünmek ve tercüme: Öncelikle, İngilizce olarak duyduğunuz veya okuduğunuz cümle, kalıp, deyim ve ifadeleri konuşma, okuma ve dinleme sırasında Türkçe’ye tercüme etme alışkanlığını terketmeniz gerekmektedir. Bu, İngilizce öğrenenler tarafından en sık tekrarlanan en yaygın hatadır ve bir çok problem doğurur.

  • İngilizce dilbilgisi ve söz dizimi bilmemek: Sözlü formları veya İngilizce kelimelerin sırasını karıştırırsanız, kimse sizi anlamaz ya da söylemek istediklerinizin tersini anlarlar. Örneğin;

For no reason, John would beat his wife.
Sebebi yok, John karısını döverdi.

For no reason would John beat his wife.
John hiçbir sebepten karısını dövmezdi.

 

Bu cümlenin bileşenlerinin sırası, bir şeyi veya tersini ifade etmek için gereklidir. İki ifadeyi karşılaştırırken tek farkın, “would” ve “John” konusundaki fiil sırası olduğuna dikkat edin. Ancak, ilk cümle “John'un karısına sebepsiz yere vurduğu” anlamına gelir ve ikinci cümle “ John hiçbir sebepten karısına vurmazdı. ”

 

Korkunun üstesinden nasıl gelirsiniz?

Her şeyden önce, İngilizce konuşurken utançları daha çabuk aşmamıza yardımcı olabilecek bazı püf noktaları olsa da, sadece dili uygulayarak tüm korkunuzu aşacaksınız.

Küçük başarılar, büyük sonuçlar

İlk olarak, aşırı zor hedefler belirlememenizi tavsiye ederim. Bununla demek istediğim, küçük zorluklara odaklanın. Kendinize günlük bir hedef belirleyin, örneğin, “Bugün geçmiş zamanda beş düzenli fiili telaffuz etmeyi öğreneceğim.” Ve aynanın önünde bu beş fiili azar azar söyleyin, cesaretinizi artırın ve bu fiilleri telaffuz etmek için kendinize meydan okuyun tanıdığınız birinin önüne geçin ve daha sonra bu beş fiili bir yabancıyla veya sınıfta ya da bir barda kullanın ... çünkü telaffuzu öğreneceksiniz ve bu da öğrenmeye devam etmek için gerekli güveni ve motivasyonu yaratacaktır.

 

Kendinizi bir karmaşa içinde bulursanız ve pratik yapmadan İngilizce konuşmak zorundaysanız, neler yapabileceğinizi görelim:

Gülümsemek

İngilizce konuşmanız gerektiğinde ve son derece utanç duyduğunuzda, diğer kişiyle gülümseyin ve göz temasını sürdürün. Neden? Çünkü bir yabancıya basit bir gülümseme, İngilizce cümleler kurmayı unutabilir ve konuşmanın içeriğine odaklanmanıza yardımcı olabilir. Gülüşün senin içeriğin.

 

Başka bir şekilde ifade etmek

Bir konuşmanın ortasındaysanız ve İngilizce olarak hatırlamadığınız veya bilmediğiniz bir kelime söylemek istiyorsanız, cümleyi yeniden yazın. Örneğin, “Bir sandalye satın aldım” demek istiyorsanız, ancak “sandalye” kelimesini hatırlamıyorsanız, bir sandalyenin ne olduğunu, “oturduğunuz bir mobilya parçasını” tarif etmeye çalışabilirsiniz. “mobilya” demeyi bilmiyorum, “Bir sandalye aldım” demeniz iki saat sürse bile, ne istediğinizi tanımlayabilene kadar cümleyi tekrar tekrar yazıp yeniden yorumlayın.

 

Kelimenin tam anlamıyla tercüme etme

Ana dilinizde düşündüklerinizi tam anlamıyla İngilizce'ye çevirmeye çalışmayın. Bu işe yaramaz ve ayrıca, zaman kaybettiğiniz değerli zamanı hayal edin

New York'tan sana mesaj var

 1 Ağustos 2020 Cumartesi

Korkma zor olan hiçbir şey yok. Kalıplara takılma ve native eğitmenlerle eğlenerek özgüveni yakala!

Devamı
WhatsApp 0 530 952 27 22