İngilizce Öğrenirken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 7 Şey

İngilizce Öğrenirken Kesinlikle Yapmamanız Gereken 7 Şey

İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN KESİNLİKLE YAPMAMANIZ GEREKEN 7 ŞEY!...

 

1. Konuşmaktan Utanmayın

İngilizce konuşmayı öğrenmenin tek bir yolu var ve bu da ağzınızı açmak ve İngilizce konuşmak! Konuşmada daha iyi olmanın tek yolu konuşmak ve çok konuşmaktır!

 

Hata yapmaktan asla korkmayın, ana dili İngilizce olan insanların günlük hayatlarında konuşma esnasında onlarca kural hatası ve ihlali yaptıklarını hatırlayın. Önemli olan anlaşılır olmaktır. 

 

Neden konuşmak istemediğinize dair mazeretler oluşturabilirsiniz, Örneğin konuşmak için çok utanmış olduğunuzu söylemek gibi, ancak bunlar sizi İngilizce akıcılığı sağlama hedefinize daha fazla yaklaştırmayacaktır. Kelime bilginiz yoksa veya telaffuzunuz mükemmel değilse, ağzınızı açmanız ve geliştirmek istiyorsanız her nasıl olursa olsun konuşmalısınız.

 

Ne yaparsanız yapın, İngilizce konuşamayacağınızı söylemeyin çünkü bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelecektir. İngilizce konuşamayacağınıza inanarak, zihninizi denemeye kapatırsınız ve kendinize asla gelişme fırsatı vermezsiniz. İngilizcenizi geliştirmenin tek yolu, ne kadar kötü olsanız da olmasanız da, pratik yapmaktır.

 

2. Hatalar Yapmaktan Korkmayın

İngilizce konuşurken yapmamanız gereken başka bir şey de hata yapmaktan korkmaktır. İnsan olmanın bir kısmı hata yapmaktır ve er ya da geç mükemmel olmadığınızı ve daima hata yapacağınızı kabul etmek zorunda kalacaksınız. Hata yapmaktan kaçınmanın tek yolu hiç denememek. Bu yaklaşımı izlerseniz hata yapmaktan kaçınacaksınız, ancak hiçbir zaman iyileşmeyeceksiniz.

 

Kariyerimde 9000'den fazla çekimi kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim. 26 kez, kazanma şansını yakalayıp kaçırdığım için güvenilir oldum. Hayatımda tekrar tekrar başarısız oldum. İşte bu yüzden başardım. - Michael Jordan

 

Bu sezgisel görünebilir, ancak mümkün olduğunca çok hata yapmayı denemelisiniz. Hatalar yapıyorsanız, aslında İngilizce konuşuyorsunuz ve gelişiyorsunuz demektir. Her gün hata yapmıyorsanız, yeterince konuşmuyorsunuzdur. Tabii ki, kasıtlı olarak hata yapmamalısınız ve hatalardan haberdar olmaya çalışmalısınız, böylece onlardan öğrenebilir ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Dilbilgisi İngilizce konuşurken endişelenmeniz gereken son şeydir. İngilizce biriyle iletişim kurmak için mükemmel dilbilgisine sahip olmanız gerekmez. Ana dili İngilizce olan kişiler sizi kötü dil bilgisine sahip olduğunuz konusunda yargılamayacak, anlamınızı anlamaya ve konuşmaya devam etmeye daha fazla odaklanacaklardır.

 

Açık ve güvenli bir şekilde konuştuğunuz sürece, yanlış makaleyi, sıfat bitişini veya cümle sırasını kullanmanız önemli değildir.

 

Birçok dil programı dilbilgisine çok fazla önem verir ve konuşmaya yeterince önem vermez. Konuşmaya başlamadan önce tüm dilbilgisi kurallarını bilmeniz gerektiği fikrini yayarlar; bu da nihayet konuşmaya başladığınızda güveninizi azaltma etkisine sahip olabilir. Bu geriye dönük. Güveninizi arttırmak için önce konuşmayı ve sonra temel bir akıcılık seviyesine ulaştıktan sonra dilbilginizi düzeltmeye çalışmalısınız.

 

Herkes ana dili İngilizce olan kişiler bile hata yapar. Hiç kimse mükemmel İngilizce konuşarak doğmaz; akıcılık, zaman ve çaba gerektiren bir şeydir. 13 yıl okula devam eden ve hala İngilizceyi düzgün konuşmayı öğrenemeyen birçok Amerikalı var.

 

Bu yüzden hatalarınızdan vazgeçmeyin. Onları kucaklamayı ve öğrenmenizde oynadıkları rol için onlara değer vermeyi öğrenin.

 

3. Seviyeniz için özür dilemeyin

İngilizce biriyle konuşurken beni gerçekten sinirlendiren bir şey, ne kadar İngilizce konuştukları için özür dilerler. Hiç birisinin İngilizce seviyesinden rahatsız olmadım ve birisi hata yaptığında üzülmüyorum. 

 

İngilizce düzeyleri için özür dileyenlerin çoğu, onlardan daha iyi konuşmaları gerektiğini düşünüyor. Bunu düşünmek güzel, daha fazlasını bilmediğiniz için üzülmeyin. Herhangi bir dilde akıcılık elde etmek zaman alan bir süreçtir ve bir gecede akıcı olmayı beklemezsiniz. İster yıllarca ister sadece birkaç aydır İngilizce çalışıyor olun, bulunduğunuz yere ulaşmak için çok çalıştınız, bu yüzden kendinizi küçümsemeyin.

 

4. Kendinizi hayal kırıklığına uğratmayın

İngilizce öğrenmek belli bir hayal kırıklığı ile gelecektir. Bir noktada, ana dilinizde olduğu gibi kendinizi tam olarak ifade edemeyeceğiniz bir aşamaya geleceksiniz ve söyleyecek doğru kelimeyi bulamayacağınız zamanlar olacak .

 

İngilizce öğrenen neredeyse herkes bu aşamadan geçiyor; bu dil öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır. Bu aşama yalnızca birkaç hafta sürebilir.

 

5. İnsanlar sizi anlamadığında bunu kişisel olarak almayın

İngilizce konuşma kariyerinizin bir noktasında, ne kadar uğraştığınız önemli değil, sizi anlayamayacak biriyle konuşacaksınız. Dünyadaki çok sayıda İngilizce konuşmacı nedeniyle, bazıları anlaşılması zor olan çok çeşitli aksan var. Ana dili İngilizce olan çok insan bazı Avustralya aksanlarını ve İrlandalı aksanları anlamakta zorlanıyor.

 

Yabancılarla uğraşmaya alışkın olmayan insanlarla konuşurken bu sorunu çok fazla yaşarsınız. Bu deneyime sahip değillerse, İngilizce konuşulanları çok özel bir şekilde duymaya alışık olacaklar ve sizinle konuşurken herhangi bir referans çerçevesi olmayacaklar. Bunun dil becerilerinizin bir yansıması olmadığını, aksine bu kişinin farklı insanlara maruz kalma eksikliğinin bir yansıması olduğunu anlayın.

 

Bu, sizden daha düşük İngilizce seviyesine sahip İngilizce öğrencileriyle konuşurken de olabilir. Daha gelişmiş kelime dağarcığınız nedeniyle söylediğiniz her şeyi anlayamayacaklar. Bir zamanlar kendi seviyelerinde olduğunuzu ve herkesin dil yolculuğunda aynı yerde olmadığını hatırlamaya çalışın.

 

6. Kendinizi diğer İngilizce konuşanlar ile karşılaştırmayın

İngilizceniz ne düzeyde olursa olsun, kendinizi bu seviyeye getirmek için çok çalışmanız gerekiyordu. Başardıklarınızla gurur duyun ve başkalarının bu konuda ne düşündüğü ile fazla ilgilenmeyin. Bulunduğunuz yere ulaşmak için kaç saat çalışmanız gerektiğini bilmiyorlar, oraya gitmek için yaşadığınız tüm mücadeleleri bilmiyorlar.

 

Bu aynı zamanda kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmamanız gerektiği anlamına gelir. Herkes farklı; bazı insanlar dilleri diğerlerinden daha kolay öğrenir ve bazı insanlar İngilizcelerini geliştirmek için daha fazla zaman harcar. Londra'da 3 yıl yaşayan arkadaşınızın gerçekten iyi konuşabilmesi, doğru yolda olmadığınız anlamına gelmez.

 

Bazı insanlar başkalarının başarısız olduğunu görmek ister ve bu insanlara dikkat ederek sadece olumsuzluklarını beslersiniz. Sizin hakkınızda ne düşündükleri konusunda endişe duyduğunuz her zaman, İngilizcenizi geliştirmek için daha iyi harcanabilecek zaman kaybıdır.

 

7. Eğer akıcıysanız ya da sadece öyle olduğunuzu düşünüyorsanız, Kibirli Olmayın

İngilizce bir Hedef Değil, Yolculuktur.

 

İngilizce beyninizde bir çip değildir. Bu bir öğrenme sürecidir.

 

Bu, nihayet akıcı hale geldiğinizde (sizin veya dünya için gerçekten ne anlama gelirse gelsin), “zaten İngilizce öğrendim” diyen birinin tavrını benimsememeniz gerektiği anlamına gelir, çünkü bazı temel problemler ve sınırlamalar vardır. Dil yaşayan canlı bir organizma gibidir, sürekli olarak gelişir ve bazı değişimlere uğrar, dil öğenme sürecinin sonu yoktur.

 

İşte orada, İngilizce konuşurken yapmamanız gereken 7 şey var. Artık ne yapmamanız gerektiğini bildiğinize göre, oraya gidin ve İngilizce konuşun!

New York'tan sana mesaj var

 1 Ağustos 2020 Cumartesi

Korkma zor olan hiçbir şey yok. Kalıplara takılma ve native eğitmenlerle eğlenerek özgüveni yakala!

Devamı
WhatsApp 0 530 952 27 22