İngilizceyi Hatasız Konuşmak Mümkün mü?

İngilizceyi Hatasız Konuşmak Mümkün mü?

İngilizceyi Hatasız Konuşmak Mümkün mü? 

Hatasız konuşabilmek istiyorsanız, sadece daha fazla çalışmak ve dilbilginizi mükemmelleştirmek yeterli değildir. Ağzınızı açmanız, birçok hata yapmaya başlamanız ve hatalarınızı sürekli olarak düzeltmeniz gerekecek.

 

Hiç konuşmaktan ve hata yapmaktan korktuysanız, sorun değil, çoğu insane bunu yapıyor. Ama bunun herkesin, en utangaç öğrenenlerin bile üstesinden gelebileceği bir şey olduğunu bilin.

 

Bu üç bölümlü makale, çoğu insanın neden hata yapmaktan korktuğunu, bu korkunun üstesinden nasıl gelileceğini, nasıl konuşmaya başlayacağını ve hataları düzeltme yollarını içeriyor. Böylece akıcı ve güvenli bir şekilde konuşabilirsiniz.

 

İngilizce hata yapmaktan korkuyor musunuz? Neden?

Mükemmel konuşmayı hayal etmek, ancak korku ve güvensizliklerin üstesinden gelmek için hiçbir şey yapmamak gerçekçi değildir.

 

Öyleyse önce neden hatalardan korktuğumuzu tartışalım.

 

Dil öğrenenlerin genellikle hatalardan korkmasının nedeni, diğer insanların bizim için yaptığı 'kurallara' uymamızdır.

 

Okullar, sınıflar ve toplum tarafından, özellikle bir dili konuşmaya gelince, hata yapmaktan korkmak için programlandınız.

 

Size hangi okulların öğrettiği yanlıştı.

Çeşitli nedenlerden ötürü, tüm dünyadaki okullar ve geleneksel sınıflar, dil öğretme konusunda korkunç ve yanlış yöntemler izliyorlar.

 

Açıkçası tüm öğretmenler eşit olarak yaratılmamıştır ve belki de harika ve destekleyici bir İngilizce öğretmeniniz vardı.

 

Okul genellikle bize yanlış öğretir, ancak eğitimin yabancı dil öğretimindeki en büyük hataları, öğrencileri kendine güvenen konuşmacılar olmaya hazırlamamasıdır. Aslında, bunun tersini yapar, sizi hata yapmaktan korkutarak...

 

Sorun şu ki, diller okuldaki diğer tüm dersler gibi öğretiliyor: Kuralları ezberleyin ve daha sonra bunları bildiğinizi bir testte kanıtlayın. Her hata yaptığınızda notunuz azalır.

 

Bu size tanıdık geliyor mu? Öğreniminiz için sizi ödüllendirmek yerine, hatalarınız nedeniyle cezalandırılırsınız.

 

Bu, hatalardan kaçınmanıza neden olur, çünkü kötü bir not almak istemezsiniz. Bu, konuşurken hata yapmaktan korkmanıza neden olur. Ve sonra korku konuşmaya bile çalışmamanıza neden oluyor.

 

Ancak, hata yapma korkunuz için tek suçlu okul değildir.

 

Toplum zor iş yerine yetenekleri yüceltir, insanları çok çalışmak yerine yetenekli oldukları için övüyoruz.

 

Bu, “Ben sadece iyi bir dil öğrenen değilim” anlayışını geliştirmeyi kolaylaştırır. Eğer kendimizi mağdur edip mazeretler üretirsek, asla iyi bir dil öğrenicisi olamayacağımız kesindir.

 

Bununla birlikte, şimdi bu şekilde düşünseniz bile, bir büyüme zihniyeti geliştirebilir ve şaşırtıcı bir İngilizce öğrenicisi olabilirsiniz.

 

Bu idolleşme nedeniyle, ünlü sporcuların, müzisyenlerin ve iş adamlarının oldukları yerde olmak için ne kadar sıkı çalıştıklarını (ve çalışmaya devam ettikleri) sık sık unutuyoruz.

 

Messi, dünyanın en iyi futbolcularından biri olmak için kaç gol kaçırdı?

 

Picasso'ya kaç kez sanatının asla popüler olmayacağı söylendi?

 

Beatles popüler olmayan kaç şarkı yazdı?

 

Böylece, aklınıza gelebilecek en başarılı insanlar, çok, çok ve çok sayıda hata yaparak oldukları yere ulaştılar, ama asla vazgeçmediler.

 

Okul dersleriniz, sınıflarınız ve toplumunuz sizi hatalardan korkmaya zorlamış olabilir, ancak buna rağmen başarılı olmayı seçmek SİZE bağlıdır.

 

Daha önce öğrendiğimiz gibi, okullar, geleneksel sınıflar ve toplum tarafından bize zorlanan bir hata korkumuz var.

 

Şimdi, hataların neden iyi bir şey olduğunu biraz daha tartışalım.

 

Kimse mükemmel değildir

Bir dil öğrenmeye gelince, mükemmeliyetçilik çok kötü bir şeydir. Mükemmel bir şekilde yapabilene kadar konuşmayı reddederseniz, sonsuza kadar çalışacaksınız ve asla akıcı olmayacaksınız.

 

Birçok öğrenci bana “Bir Amerikalı gibi nasıl mükemmel konuşabilirim?” Diye sordu. Bu başka bir BÜYÜK yanılgıdır.

 

Yanlış anlama 1: Amerikalılar mükemmel konuşur

İngilizce yi ana dil olarak kullanan konuşmacılar mükemmel konuşmuyorlar. Okulda öğrendiğin gibi konuşmuyoruz bile. Eksik cümleler kuruyoruz. Dilbilgisi kurallarını büküyoruz. Bazı kelimeleri nasıl telaffuz ettiğimiz konusunda esnekiz: Bazılarını kesmek ve başkalarını değiştirmek. Yazılı olarak, bazen kelimeleri yanlış heceliyoruz ve dilbilgisi hataları yapıyoruz.

 

Ve bilin bakalım, çoğu Amerikalı sizi anlayabildiğimiz sürece hata yaparsanız bile bunu umursamaz. Bu, en büyük hedefinizin mükemmel bir şekilde konuşulması olmadığı anlamına gelir.

 

Yanlış anlama 2: Akıcılık hata olmadan konuşmak demektir

Hata yapmamaktan daha önemli olan, dili konuşma becerilerinize güvenmektir. Yetkin konuşursanız, ancak utangaç ve gerginseniz, İngilizce öğrenen olarak algılanacaksınız. Ve belki de gerçek seviyenizden daha düşük.

 

Ancak, birisiyle konuşmaktan eminseniz ve heyecan duyuyorsanız, hatalar yapsanız ve aksanınız olsa bile, İngilizce konuşmacı olarak algılanacaksınız! Bu gerçek bir akıcılıktır: Bazı kelimeleri bilmeseniz bile, güvenle konuşmak ve hedef dilde ihtiyacınız olan her şeyi açıklamak. Akıcılık, hiçbir hata yapmadan ve mükemmel telaffuzla konuşmak DEĞİLDİR.

 

Yanlış anlama 3: Hata yaparsam İngilizcem kötüdür

Şimdiye kadar bunu fark etmelisiniz. Hata yapabilir ve yine de BÜYÜK bir İngilizce konuşmacı olabilirsiniz.

 

Kimsenin sizi kandırmasına izin vermeyin, hatalar inanılmaz! Bunlar, iyileştirmeler yapmanız gereken yerleri gösteren bir harita gibidir. Hatalar sürecin çok önemli bir parçasıdır.

 

Eğer bir şeyde harika olmak istiyorsanız, hata yapmalısın. Eğer hokkabazlık yapmak istiyorsanız, bazı topları düşürmeniz gerekecek. Dans etmek istiyorsanız, bazı adımları kaçırmanız gerekecek. Gitar çalmak istiyorsanız, bazı notaları yanlış çalmanız gerekir.

 

Öyleyse neden İngilizce konuşmak için farklı olmasını bekliyorsunuz ki?

 

Çünkü ana dilimizi konuşmaktan o kadar rahatız ki, yeni bir dilde aptalca hatalar yapıyoruz.

 

Her hatayı akıcılık için bir atlama taşı olarak görmeye başlayın.

 

Unutmayın, en başarılı dil öğrencileri hatalardan kaçınmazlar. Bu, bazen konuştuklarında sinirlenmedikleri anlamına gelmez, ancak akıcılık hedeflerini sinirliliklerinden daha büyük hale getirdikleri için bu korkuya yaslanırlar.

 

Korkularını fethet

Şimdi neden hatalardan korktuğunuzu tam olarak biliyorsunuz ve umarım hataları farklı şekilde düşünmeye başlarsınız…

 

New York'tan sana mesaj var

 1 Ağustos 2020 Cumartesi

Korkma zor olan hiçbir şey yok. Kalıplara takılma ve native eğitmenlerle eğlenerek özgüveni yakala!

Devamı
WhatsApp 0 530 952 27 22